Glede na pozicijo zajetja pitne vode je odvisna višina potrebe za mehčanje vode v posamezni regiji. V krajih kjer se ugotovi, da je voda zelo trda se tako lahko zgodi, da se naprave, kot so pralni stroj, bojler, grelnik vode in podobno lahko zelo hitro pokvarijo. Če ne zagotovimo ustrezno mehčanje vode se lahko zgodi tudi, da se nam poviša strošek za električno energijo saj se porabi več elektrike za delovanje strojev polnih vodnega kamna. Doma lahko sami enostavno naredimo test in ugotovimo trdost vode preden pride do nepotrebnih stroškov z zamenjavo okvarjenih strojev.
Poznamo različne naprave, ki jih namestimo na vstopni točki vode v našo hišo in tako poteka mehčanje vode v celoti za vse naprave.
Eden od načinov je naprava, ki deluje z ionsko izmenjavo. Voda gre skozi ionsko smolo, le ta nase veže Ca in Mg in za mehčanje vode oddaja Na+ ione, za katere je značilno da tudi pri visokih temperaturah ne morejo tvoriti trdih oblog. Ca in Mg se odvedeta direktno v kanalizacijo, medtem ko potrebno za pravilno delovanje napravo redno pregledovati in dodajati ionsko smolo in sol v tabletah. Običajno je na teh napravah na koncu vgrajen še krmilni ventil, ki poskrbi, da mehčanje vode ni preveliko in jo uravna na primerno pitno trdoto.
Drugi način je elektromagnetni nevtralizator, ki ga ravno tako namestimo na glavni priključek in je zelo ekološki način za mehčanje vode, ki ne potrebuje nobenih modifikacij saj deluje na sestavo vode kar preko cevi in celo raztapljajo stare že nabrane obloge.
Tretji način je, da napravo, ki deluje na kemični osnovi, namestimo neposredno na želeni stroj, na primer pred pralni stroj ali pomivalni stroj, lahko tudi bojler. Princip delovanja za mehčanje vode je tak, da gre voda skozi napravo ki je napolnjena z polyhosphatom, ki ga je potrebno nato po šestih do dvanajstih mesecih zamenjati, glede na porabljeno količino vode.